Bieg Polesie


Bieg Polesie
Bieg Polesie ma za zadanie przełamywać granice i promować polsko-ukraińsko-białoruskie Polesie. Organizacyjnie wpisuje się on w „Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa” organizowane przez Gminę Wola Uhruska, Szacki Rajon oraz Starostwo Powiatowe we Włodawie, na czas których to dni (11-15 sierpnia 2016 r) otwiera się możliwość przekraczania granicy polsko-ukraińskiej przez most pontonowy położony na Bugu, na wysokości miejscowości Zbereże w Polsce oraz Adamczuki na Ukrainie. Docelowo chcielibyśmy, a dążą do tego lokalne władze polskie i ukraińskie, aby taki most na stałe połączył Polskę z Ukrainą, a trasa Biegu została rozszerzona o terytorium Białorusi.

Na co dzień droga z Włodawy do Szacka wiąże się z przebyciem blisko 100 km i pokonaniem wyjątkowo nieprzyjaznej granicy w Dorohusku-Jagodinie, gdzie podróżujący często zmuszeni są odstać kilkadziesiąt godzin w granicznych kolejkach. Droga przez Zbereże-Adamczuki wynosi niewiele ponad 25 km. W tym kontekście, Bieg ma za zadanie udowodnić, że granica polsko-ukraińska może być granicą przyjazną i że da się ją przekraczać sprawnie i w miłej atmosferze. Dla mieszkańców powiatu włodawskiego oraz przyjeżdżających tam turystów to dostęp do przepięknych jezior i lasów Szackiego Parku Narodowego oraz szansa na rozwój turystyki pieszej i rowerowej. Dla nas to szansa na pokonanie tej trasy w kilka godzin biegiem a potem na cieszenie się resztą „Dni Dobrosąsiedztwa” w przepięknej okolicy, przy przepysznym poleskim jedzeniu i trunkach.

Bieg Polesie oraz Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to okazja na zmianę wizerunku granicy, ale także nastawienia mieszkańców pogranicza do tej granicy, siebie nawzajem, do wspólnej, często skomplikowanej i krwawej historii. Bieg, który ma „fizycznie” przełamywać granicę łączymy z edukacją ukierunkowaną na przełamywanie granic mentalnych, powstałych pod wpływem propagandy, która wmawiała nam, że Bug jest naturalną granicą dzielącą Polaków od Ukraińców czy Białorusinów. Łączącym elementem jest towarzysząca Biegowi konferencja poświęcona wielokulturowemu dziedzictwu nadbużańskiego Polesia, jego przeszłości trwającej w archeologicznych pozostałościach lokalnego osadnictwa oraz najświeższej historii w postaci zapominanej dość często bitwy pod Szackiem – największej polsko-sowieckiej bitwy Września 1939r.

Tegoroczny Bieg organizowany jest na dystansie ok. 47km. Bieg zaczyna się startem honorowym w Polsce, w okolicy przeprawy w Zbereżu, wiedzie przez most i dalej polną drogą do wsi Adamczuki, wokół jeziora Świtaź, przez m. Pulmo, m. Świtaź, lasami Szackiego Parku Narodowego, obok góry Kościuszki z powrotem do Adamczuków i przez most pontonowy do Polski. Meta będzie umiejscowione ok. 100 metrów od granicy.

Więcej informacji: www.biegpolesie.pl kontakt: buro@biegrzeznika.pl lub +48 601 143 341

 

Informacje o biegu:
 • IX Bieg Polesie
  Posted on 6 sierpnia, 2019 by BiegPolesie BiegPolesie
  IX Bieg Polesie, 10 sierpnia 2019!...
  Comments are off for this postSzczegóły
 • Zgłoszenia na VIII Bieg Polesie 2018
  Posted on 6 sierpnia, 2018 by Tomek
  Formularz zgłoszeniowy na VIII Bieg Polesie 2018 jest dostępny tutaj: Formularz Tegoroczny VIII Bieg Polesie – pierwszy polsko-ukraiński bieg transgraniczny odbywa się w nowej formule: połączyliśmy...
  Comments are off for this postSzczegóły
 • VIII Bieg Polesie, 11 sierpnia 2018
  Posted on 19 czerwca, 2018 by Tomek
  Wszystkich fanów naszego wyjątkowego biegu transgranicznego, chciałbym zapewnić, że robimy wszystko by i w tym roku zaprosić Was do Zbereża. Czekamy na potwierdzenie, że Dni...
  Comments are off for this postSzczegóły

Hymn Biegu Rzeźnika

Hymn Biegu Rzeźnika – najtrudniejszego biegu w Polsce.
Materiał filmowy: Heliasz
Muzyka i tekst: Wiewiórka na Drzewie

Relacja wideo

Bieg Rzeżnika 24.06.2011

Reklama

Reklama. Reklama. Reklama. Reklama. Reklama. Reklama. Reklama. Reklama. Reklama. Reklama. Reklama. Reklama. Reklama. Reklama. Reklama.