Według opinii graczy Mostbet jest jedną z najbardziej niezawodnych i bezpiecznych platform gier w Polsce, zapewniającą swoim klientom najwyższy poziom usług i ochrony danych. Nasza firma oferuje szeroki wybór wydarzeń dla zakładów sportowych i gier kasynowych online, wysokie kursy, różne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Skorzystaj także z naszej aplikacji mobilnej, aby być zawsze na bieżąco z grą!

V Bieg Polesie, 8 sierpnia 2015

V Bieg Polesie – pierwszy polsko-ukraiński bieg transgraniczny

 

Pontonowy most na Bugu, jezioro Świtaź – największe jezioro w naszym regionie, na co dzień niedostępne dla Polaków, Dni Dobrosąsiedztwa, czyli koncerty, spotkania i jarmark, podczas którego można nabyć ukraińskie specjały od słodyczy po rękodzieło. Architektura, biel i błękit ukraińskich chat… A do tego piękny 47-kilometrowy szlak. Gotowi na bieganie?!

Zapraszamy na V Bieg Polesie – pierwszy polsko-ukraiński bieg transgraniczny. Bieg Polesie jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Bieg Rzeźnika, Stowarzyszenia OTK Rzeźnik Stowarzyszenia Maraton Lubelski oraz Instytutu Studiów Migracyjnych organizowanym we współpracy oraz przy wsparciu Gminy Wola Uhruska, Starostwa Powiatowego we Włodawie oraz władz Rejonu Szackiego na Ukrainie.

Bieg ma za zadanie przełamywać granice i promować polsko-ukraińsko-białoruskie Polesie. Organizacyjnie wpisuje się on w „Dni Dobrosąsiedztwa”, na czas których otwiera się możliwość przekraczania granicy polsko-ukraińskiej przez most pontonowy położony na Bugu, na wysokości miejscowości Zbereże w Polsce oraz Adamczuki na Ukrainie. Docelowo chcielibyśmy, a dążą do tego lokalne władze polskie i ukraińskie, aby taki most na stałe połączył Polskę z Ukrainą, a trasa Biegu została rozszerzona o terytorium Białorusi. Czas pokaże, na ile jest to możliwe.

Bieg organizowany jest w drugą sobotę sierpnia (8 sierpnia 2015), na dystansie ultramaratonu (47 km). Bieg zaczyna się startem w Polsce, w okolicy przeprawy w Zbereżu, wiedzie przez most pontonowy na Ukrainę, a tam polnymi drogami przez wieś Adamczuki, obok góry Kościuszki i lasami Szackiego Parku Narodowego do Jeziora Switaź, które okrążamy mając je cały czas po prawej stronie. Start i meta są po polskiej stronie, ok. 100 metrów od granicy.

Na co dzień droga z Włodawy do Szacka wiąże się z przebyciem blisko 100 km i pokonaniem granicy w Dorohusku-Jagodinie, gdzie podróżujący zmuszeni są odstać nawet kilkadziesiąt godzin w granicznym korku. Droga przez Zbereże-Adamczuki wynosi niewiele ponad 25 km… W tym kontekście Bieg ma za zadanie udowodnić, że granica polsko-ukraińska może być granicą przyjazną i że da się ją przekraczać sprawnie i w miłej atmosferze. Dla mieszkańców powiatu włodawskiego oraz przyjeżdżających tu turystów to dostęp do przepięknych jezior i lasów Szackiego Parku Narodowego oraz szansa na rozwój turystyki pieszej i rowerowej. Bieg Polesie to szansa na pokonanie tej trasy w kilka godzin biegiem, a potem na cieszenie się resztą „Dni Dobrosąsiedztwa” w przepięknej okolicy, przy przepysznym poleskim jedzeniu i dowolnie wybranych trunkach oraz oprawie muzycznej zapewnionej przez Wiewiórkę na Drzewie oraz inne zespoły.

Bieg Polesie oraz Dni Dobrosąsiedztwa to okazja na zmianę wizerunku granicy, ale także nastawienia mieszkańców pogranicza do tej granicy, siebie nawzajem, do wspólnej, często skomplikowanej i krwawej historii. Bieg, który ma „fizycznie” przełamywać granicę, łączymy z edukacją ukierunkowaną na przełamywanie granic mentalnych, powstałych pod wpływem propagandy, która wmawiała nam, że Bug jest naturalną granicą dzielącą Polaków od Ukraińców czy Białorusinów.

Written by

Komentarze zamknięte.